Czy ogrzewanie podłogowe jest dla każdego? Kiedy się opłaca?
W nowoczesnym budownictwie ogrzewanie podłogowe to niemal już standardowe rozwiązanie. Istnieje kilka rodzajów tego rodzaju instalacji grzewczych, każde ma swoje zalety i wady, a także określone warunki, w których będzie działać optymalnie, utrzymując wydatki na ogrzewanie w rozsądnych ryzach.
Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe w Bydgoszczy podobnie jak w innych miejscach kraju stosowane są w domach jako ogrzewanie bazowe lub uzupełniające, do tego w wariancie elektrycznym, wodnym, bądź powietrznym. Zaletą pierwszego z nich jest brak konieczności montażu urządzenia grzewczego i konserwacji systemu. Ze względu na brak w systemie instalacji wodnej z powodzeniem może być stosowana na schodach zewnętrznych, jako rozwiązanie antyoblodzeniowe. Co istotne jego montaż można przeprowadzić w dowolnym momencie użytkowania instalacji (w trakcie budowy, bądź remontu) przy użyciu mat, kabli grzejnych lub folii grzewczych. Podłogówka wodna to wciąż najbardziej rozpowszechniona instalacja tego typu. W systemie rozprowadzonych rurek pod podłogą z miedzi lub tworzywa sztucznego, w którym krąży woda. Ta z kolei może być zasilana zarówno energią z tradycyjnych kotłów, jak i nowocześniejszych systemach gazowych. Ogrzewanie powietrzne to nowatorski system wyróżnia się bezawaryjnością, a co ciekawe, dla jej działania nie mają również znaczenie ewentualne uszkodzenia rur.
Dlaczego warto postawić na ogrzewanie podłogowe?
Zaletą montażu instalacji jest równomierne ogrzanie całego pomieszczenia, zniwelowania uczucia zimnej podłogi. Będzie jednak ono opłacalne tylko jeśli zachowany będzie odpowiedni scenariusz prac zwłaszcza w starym domu, gdzie nie zawsze będzie to możliwe z punktu widzenia nośności stropów w przypadku poddasza i pięter. Podłogówka będzie wydajna, jeśli będzie wykonana w budynku o odpowiedniej izolacyjności cieplnej, czyli po wyeliminowaniu potencjalnych miejsc strat energii cieplnej.